2019-20 Student Employee & Team of the Year Nominees

Student Employee of the Year Nominees

Nominee Department Nominated By
Teresa Amaral CSB Culinary Services Rachel Schneider & Mike Racki
Emma Boeser Nursing Theresa Reichert
Adam Donlin SJU Athletics-Hockey Cory Thorson
Clare Durand Center for Entrepreneurship Kelli Gradin
Haley Halvorson Languages and Cultures Mary Niedenfuer
Victoria Jennrich SJU Dining Services Julie Neuwirth
Makenzie Johnson CSB Culinary Services Rachel Schneider & Mike Racki
Molly Kluever CSB Campus Ministry Sr. Sharon Nohner
Nicole Miller IT Servives Stacy Kampsen & Ann Alvord
Madeline Nelson Exercise Science Sports Studies Janna LaFountaine
Julia Petron Languages and Cultures Dr. Kurt Hollender
Maria Schrupp CSB/SJU Archives Peggy Roske
Avery Stalboerger Student Employment & Financial Aid Angie Mareck
Sarah Thommes Financial Aid & Student Employment Kari Vogt
Marie Valois Music Axel Theimer
Jeremy Xiong Nursing Theresa Reichert

Student Team of the Year Nominees


SJU Campus Ministry

Nominated By: Pat Martin, Margaret Nuzzolese Conway & Fr. Nick Kleespie

Angel Arroyo Dan Baumert Julia Beck Maria Determan Trenton Dodds
Bernie Donlon George Doyle Rianna Doyle Joey Fritz Reagan Hightower
Luke Kubic John Kyler Alexis Marthaler Morgan Marthaler Katharine Montemurri
Nicholas Olberding Kori Pekarek Sam Rohret Meghan Stretar Cam Swanson
Grace Terlinden Austin Windsperger

Clemens Perk - Leadership Team

Nominated By: Stephen Schwarz

Marina Cruz Grace Donahue Emily Reuvers William Schwinghammer

Culinary Services - Gorecki Management Team

Nominated By: Lisa Morgan, Rachel Schneider, Steph Barrett & Mike Racki

Teresa Amaral Evelyn Banda Ben Bialke Kieyarrah Dennis Madison Flaherty
Emma Fox James Heidelberger Makenzie Johnson Larissa Kleen Margaret Krutchen
Mireya Luna Miriam Luna Carly Mastrian Alex Ouradnik Katie Sutton
Angelina Thao Emma Thiemann Sarah Thommes Queena Vo Kaitlyn Wright
Kao Yong Yang Maryssa Ziegler

CSB Events & Catering

Nominated By: Jessica Reiter

Carolina Apaez Bella Brinkman Mary Bush Nayeli Carreno Aidan Cassidy
Ngawang Chonzee Nora Ellingson Teniesha Ferguson Joe Fluharty Edith Gomez
Ibett Gomez Brogan Hayden Reese Jacobson Patrick Kelley Devin McLeod
Lucas Miller Amanda Olson Ellen Pahr Alyx Paulson Natalie Richards
Benny Soucheray Ellie Terpstra Alexa Varela Kirsten Zuppan

Outdoor University

Nominated By: Sarah Gainey

Molly Bartek-Miller Matt Captain Maya Chuppe Cristin Curwick Max Ditzler
Peyton Foster Sara Holmes Amanda Kerkhove Grace Klupper Theresa Koll
Margaret Krutchen Maggie Morin Carolyn Rowley Maddie Sorum Jenna Stanze
Elise Vomacka Danee Voss Logan Weis Frances Weyrauch Logan Woods

The Schu

Nominated By: Julie Neuwirth

Molly Belda Rachel Caprella Nicholas French Julia Goman Ryan Harrison
Zoe Mae Huot-Link Thomas Kraus Summer Olson Samual Panian Elizabeth Peterson
Louis Rottjakob Josephine Schumacher Mary Simon Matthew Stacken Joseph Sullivan

The Schu - Leadership Team

Nominated By: Stephen Schwarz

Rachel Caprella Julia Goman Summer Olson Mary Simon

Student Accessibility Services

Nominated By: Jody Kappes & Krysten Schwartz

Tobi Afuwape Oyuky Aragon-Flores Taylor Bekken Marissa Bernal Caroline Conrad
Consuelo Contreras Ethan Fischer Tom Hawkins Reid Nydeen Caitlyn Shipp
Allie Sia Su Jenna Stott

Student Activities & Leadership Development

Nominated By: Trish Doran & Lacey Solheid

Ashton Andrews Hannah Chisholm Logan Cunningham Zoe Dalziel Melissa Garcia
Maria Gomez Lao Sue Hang Connor Johnson Victoria Johnson Zach Juan
Bao Nhia Khang Pa Lor Jackson Oettinger Kristina Packer Garrett Quinnell
Utukulu Shalita Geonn Taylor Sam Turner Jessie Vang Adrianna Warden
Casie Whalen Kao Kou Xiong Bao Yang Emma Zobitz